Content Delivery Network (CDN)

Content Delivery Network (CDN) to duży i rozproszony system serwerów. Pozwala na przesyłanie treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w Internecie. Służy do udostępniania zawartości strony końcowemu użytkownikowi.

Odpowiada za zwiększenie dostępności i wydajności stron www dla użytkowników końcowych, zmniejszenie obciążenia serwerów, ograniczenie zużycia łącza internetowego oraz ochronę przed cyberatakami.

Jak działa CDN?

Ruch do chronionych witryn przesyłany jest przez inteligentną rozproszoną sieć Grey Wizard. Usługa zbudowana jest w oparciu o mechanizm Anycast, który kieruje użytkowników końcowych do najbliższego miejsca, gdzie dostępne są zasoby.

Transfer treści do odwiedzających stronę może być automatycznie optymalizowany. Użytkownicy przeglądający witrynę w praktyce będą pobierać dane statyczne z serwerów Grey Wizard, w szczególności dotyczy to grafik, arkuszy stylów CSS oraz plików JavaScript wykorzystywanych na stronach.

Dane przesyłane do przeglądających witrynę są dodatkowe kompresowane oraz oznaczone tak, aby przeglądarki przechowywały je w pamięci podręcznej zamiast pobierać ponownie, jeśli nie uległy one zmianie.

Istnieje również możliwość sterowania CDN za pośrednictwem API, co w znacznym stopniu ułatwia proces modykowania treści, na chronionej stronie, przez jej developerów.

Dodatkowo, usługa CDN aktywuje ochronę strony www przed atakami sieciowymi i aplikacyjnymi poprzez blokowanie dostępu dla złych robotów wykorzystujących pasmo i zasoby obliczeniowe konta hostingowego.

Korzyści wynikające ze stosowania CDN:

  • Globalna infrastruktura, która chroni strony
  • Krótszy czas odpowiedzi strony do odwiedzających serwis
  • Odciążenie serwerów klienta
  • ƒWzrost wydajności i przepustowości
  • Ochrona przed atakami DDoS
  • Większa dostępność oraz zoptymalizowany poziom usługi dla klienta końcowego
×

Dla mediów

Podaj nam dane kontaktowe,
na które automatycznie wyślemy materiały.

Dziękujemy